2919336. GARETH FLOYD DÆKKER TIL TIME JUNCTION, VANDFARVE.
Akvarel, en ung dreng ved en dør til et interiør fra det 19. århundrede med en flok mennesker, der kigger på. Forsideværket til Time Junction af Helen Solomon. Med layoutdesign klistret på bagsiden og påskrevet 'præsenteret med komplimenterne fra Good Reading Ltd ... julen 1975'. 22 x 33 cm indrammet og glaseret, 34 x 45 cm samlet.
Gareth Floyd, en Suffolk-kunstner, var en succesrig illustrator, der producerede kunstværker til maj-børnebogen i 1970'erne og til illustrationer til BBC TV Jackanory-programmer.