AFRIKANA. Totem maske, stamme maske. Udskåret i lyst træ, ca. 1960.
291810. AFRIKANA. Totem maske, stamme maske. Udskåret i lyst træ, ca. 1960.
En maske udskåret i lyst træ, der forestiller et ansigt med delte læber og en fremstående pande. Huller omkring det bagerste område, sandsynligvis en indikation af manglende dele. Afrikansk kontinent, dateret omkring 1960. mål ca. 30x16,5x10 cm.