BROCHE i gult guld med mikromosaik dekoration, hårskind, århundredeskiftet 1900.
291256. BROCHE i gult guld med mikromosaik dekoration, hårskind, århundredeskiftet 1900.
Broche i gult guld, meget lav karat. Dekoration i mosaik, der repræsenterer blomster.
Ryg med hårskind.
Længde 4 cm.
Bredde 3,5 cm.
Samlet vægt 12 gram.
Brugsslitage.
BEMÆRK meget lavt guldindhold under 8K.
Der mangler små sten i mosaikken.
Glas med lidt ridser.
Mærker og buler.
Ustemplet.
Ryg med hårskind.
Længde 4 cm.
Bredde 3,5 cm.
Samlet vægt 12 gram.
Brugsslitage.
Glas med lidt ridser.
Mærker og buler.
Ustemplet.