Et par sølv ørestikker klø-sæt med naturlige tanzanit ædelstene.
Hver tanzanit er ovalskåret og måler ca. 7 x 5 mm. Den samlede karatvægt af begge tanzanitter er 1,30 ct ca.
Tanzaniten har en dyb blålig indigo naturlig farvetone.
Disse nitter er testet som sølv og stemplet "925". Leveres med sommerfuglerygge.
Samlet vægt: 1,4 gram.
Som ny/god.