PEPPERKASSE, 6-tønde, Ödestugu, 1800-tallet.

2907655. PEPPERKASSE, 6-tønde, Ödestugu, 1800-tallet.

Messing peberkasse, Johan Engholms værksted eller nærmeste kreds. Usigneret. Midten af ​​det 19. århundrede.
Hannen kobler sig på. Rørbundtet roterer. Længde ca 22 cm.

Slitage, brystvorter beskadiget.

Tema

Weapons & Militaria

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Weapons & Militaria

Antal besøg: 1.227