SKAB i eg, nyrenæssance, århundredeskiftet 19./20. århundrede.
290225. SKAB i eg, nyrenæssance, århundredeskiftet 19./20. århundrede.
Spisestueskab med over- og underskabe Rigt udskåret indretning Løve mascarons, border, fleurons, viftepynt Bladklædte ben Underskab med blyindfattede vinduer og skab med 2 hylder Højde 122 cm Længde 130 cm Dybde 42 cm Overskab med 2 hylder Højde 1 cm Længde 116 cm.
Ridser og mærker Pletter. Skader Der mangler lister på en del af underskabets nederste del Overskab med ustabil låge Løs lister på overskabet.