JACOB KRISTIAN WALDEMAR MEYER. "GADESCENE PÅ KORSIKA". olie på pap.

289666. JACOB KRISTIAN WALDEMAR MEYER. "GADESCENE PÅ KORSIKA". olie på pap.

Jakob Kristian Waldemar Meyer (11.10.1895 København - 26.08. 1971 København (?)); i dette parti et lille oliemaleri med middelhavsmotiv på pap, indskrevet på bagsiden og med et uddrag af kunstnerens vita. Struktureret impressionistisk stil, dateret til begyndelsen af 1950'erne. Repræsentation af et gadebillede på Korsika, en travl gyde med mennesker og butikker, markiser. Ramme 40,5 x 48,5 cm, maleri 33,5 x 42 cm.

Maleri med pletter i højre side og med pletter nederst i midten, skal renses. Også ramme og stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.596