289228. VINKOPPER, porcelæn, Qianlong, Kina, ca. 1736-1795.
Dekoration i jernoxidrød og guld i form af fisk, krabber og frøer, samt figurscener i medaljoner.
Diameter 7 cm, højde 4 cm.
Brugs- og aldersrelateret slitage, mindre brugsspor i overkant, overkant med grå maling på indersiden.