JENNY NYSTRÖM (1854-1946). "Bedstemor". Akvarel og gouache.
289174. JENNY NYSTRÖM (1854-1946). "Bedstemor". Akvarel og gouache.
Interiør med siddende dame bejlet med blomster af dreng og pige. Signeret Jenny Nyström. 18 x 27 cm.
Model til illustration i bogen "Play and Seriousness", udgivet i 1924.