2874218. EN 19. ÅRHUNDREDE SVERD-STIK.
Det drejede askehåndtag med skruelåg, der omslutter et whiskytot-reservoir, messingkrave til 71 cm tilspidsende sekskantet stålklinge, eboniseret bambusskede med tilspidsende messinghylster.
89 cm total længde.
Metalelementer sløvet.
Eboniseret kappe sløvet.
Mindre stød, mærker og ridser overalt i forhold til alder og brug.
89 cm total længde.
Metalelementer sløvet.
Eboniseret kappe sløvet.