ICON, Sankt Nikolaus af Myra, Russ. første halvdel 19 JH.

286418. ICON, Sankt Nikolaus af Myra, Russ. første halvdel 19 JH.

244 EUR Ikon, Sankt Nikolaus af Myra, Rusland, første halvdel af det 19. århundrede - Temperateknik og guld på træ - Rusland, første halvdel af det 19. århundrede - Afbildning af Sankt Nikolaus af Myra - Bærer af Omophorion (To kors) - Kyrilliske tegn - Ekspertise tilgængelig - Ikonet blev restaureret og konserveret af en specialiseret restauratør - Omrejsende malerikon Dimensioner på panelet: 38,1 x 31,2 cm (højde x bredde) Det tilbudte russiske ikon viser portrættet af Sankt Nikolaus fra Myra set forfra . Hans højre hånd er løftet i en gestus af velsignelse, og i venstre hånd holder han en åben evangeliebog. Han er klædt i en bispedragt. Hans billede er flankeret af Kristus og Vor Frue. Halohelgenen har kort hår og længere skæg. Sankt Nikolaus er flankeret af en grænse. Det lille format antyder, at dette er behageligt og et bærbart eller personligt ikon.

Velbevaret. Aldersrelateret delvis slitage på træpanelet Farveafslag øverst til højre. Restaureret og bevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 2.742