ICON, firefeltsikon, Rusland, slutningen af den 18. århundrede.
286411. ICON, firefeltsikon, Rusland, slutningen af den 18. århundrede.
Ikon, firefeltsikon, Rusland - Tempera på træ - Slutningen af det 18. århundrede - Restaureret: 1986 - Kyrilliske tegn - Ekspertise tilgængelig - Omgivet af en malet ramme - Hver halvfigur i en let drejning eller vist frontalt Mål: 37x 30,5 cm (højde x bredde i cm) Det tilbudte ikon tilhører typen af ikoner med fire paneler. Det er et genstand for populær tro og samtidig en samling af udvalgte religiøse temaer.
god stand Delvis aldersrelateret slitage på træpanelet.