286098. TÆPPE, rölakan, Ida Rydelius, monogram signeret IR, ca 235x170 cm, anden halvdel af det 20. århundrede.
Polykrom geometrisk mønster på en hvid baggrund.
Indretning i forskellige nuancer af blå, brun, beige, gul og pink.
Kraftig slid.
Vipper mangler (evt. ny kant).
Flere huller langs kanter og hjørner.
Lidt skævt.
Pletter.