FRITZ KOHLSTÄDT. "Gasse in Teguise/Lanzarote", serigrafi, signeret Fritz Kohlstädt, num. 69/150.

285909. FRITZ KOHLSTÄDT. "Gasse in Teguise/Lanzarote", serigrafi, signeret Fritz Kohlstädt, num. 69/150.

Fritz Kohlstädt (1921-2000), serigrafi, 69/150 (yderligere tryk tilgængelige), signeret verso nederst til højre.

Dimensioner: 52 x 61,5 cm (højde x bredde) Fritz Kohlstädts værker bærer den særlige kvalitet af kvalitativ konsistens gennem friske maleriske effekter og tidløshed.
Hans værker blev for det meste skabt ud fra rammerne af naturskitser og tegninger, som han lavede på stedet. Disse tjente ham som grundlag for udarbejdelsen og udviklingen af malerier i stort format. I løbet af sin kreative periode øgede han sit kunstneriske udtryk. Hans værker viste flere og flere ekspressionistiske tendenser.

Vigtige maleriske udviklingsfaser: 1947-1959 kan kaldes hans første fase. Her steg udtrykket i hans maleri gradvist og mindede om den lurvede maler Hermann Pleuer gennem sin imponerendehed.

Fra omkring 1960 fandt overgangen til ekspressiv ekspressionisme gradvist sted. Mødet med værker af kunstneriske personligheder: Nolde, Pechstein, Kirchner og Co. var en slags åbenbaring for ham. Denne oplevelse fyldte Kohlstädt med hans helt egen, nydefinerede idérigdom og ændrede hans kunstneriske retning.

En anden arbejdsfase (ca. 1975-1990), også kendt som den "lange åndedrætsperiode". Hans maleriske rytme koncentrerer sig nu om nogle få billedelementer defineret af konturen.
Et alvorligt slagtilfælde i 1990 ramte Fritz Kolstädt hårdt og påvirkede hans kunstneriske arbejdsproces. Ikke desto mindre bliver der stadig lavet mange malerier.

Indrammet bag glas. Meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 1.665