Sæt , 14 dele inkl. teskeer og salt- og pebersprinkler.
284918. Sæt , 14 dele inkl. teskeer og salt- og pebersprinkler.
1 sukkerske med rosedekoration fra Gewe sølvtøjsfabrik, stemplet Gewe, Malmø lokalstempel, kattefod, U9 (1970). Længde 15 cm.
1 ske med gennembrudt dekoration, stemplet JLH, kattefod, utydeligt lokalt stempel, A9 (1951). Længde 17 cm.
1 par salt og peber sprinkler, indgraveret S repspective P for salt og peber. Stemplet 830 S, samt svenske importstempler. Højde 10,5 cm.
10 teskefulde med rosen dekoration på hank fra Mattson & Olsson. Stemplet M&O, Malmøs lokale frimærke, varierende årlige frimærker omkring midten af det 20. århundrede, kattefod.
Samlet vægt 240 gram.
Ridser Tilstand En buet teske Et lille hul i en saltspreder.
Samlet vægt 240 gram.