ABSTRAKT OLIEMALERI, Miklos Németh 1982.

2848854. ABSTRAKT OLIEMALERI, Miklos Németh 1982.

Olie på pap, signeret og dateret (19)82, kunstners stempel *Original Németh Miklós* på bagsiden, Miklos Németh (*1934 Budapest †23.2.2012), 1950/54 studerede ved den frie kunstskole i Ödön Márffy (1878 - 1959) i Budapest, Németh også kaldet *Maler af vulkanen* deltog i internationale udstillinger som 1971 i Moskva, 1973 i Dresden og 1975 i Brno, siden 1981 var han registreret kunstner og i 1992 blev han valgt til medlem af Sammenslutning af ungarske malere, kildeinternet, huse med mennesker, der maler størrelse ca. 51x36 cm.

Pænt bevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Pænt bevaret.

Antal besøg: 526