2848854. ABSTRAKT OLIEMALERI, Miklos Németh 1982.
Olie på pap, signeret og dateret (19)82, kunstners stempel *Original Németh Miklós* på bagsiden, Miklos Németh (*1934 Budapest †23.2.2012), 1950/54 studerede ved den frie kunstskole i Ödön Márffy (1878 - 1959) i Budapest, Németh også kaldet *Maler af vulkanen* deltog i internationale udstillinger som 1971 i Moskva, 1973 i Dresden og 1975 i Brno, siden 1981 var han registreret kunstner og i 1992 blev han valgt til medlem af Sammenslutning af ungarske malere, kildeinternet, huse med mennesker, der maler størrelse ca. 51x36 cm.