ART DECO HALSKÆDE, ANDREAS DAUB PFORZHEIM.

2841720. ART DECO HALSKÆDE, ANDREAS DAUB PFORZHEIM.

Art Deco halskæde med akvamarin spinel, dobbelt, 1930'erne. Halskæden er stemplet Andreas Daub Pforzheim og gulddobbelt. Den tredelte midterdel holdes med en akvamarinblå spinel, der måler 11 x 8 mm i oval skåret i en spiralramme på begge sider af 2 blomstret bearbejdede Millegriffes-led. Længde med fin ankerkæde og fjederringspænde 45 cm. Vægt 4,7 gram.

Pænt bevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Pænt bevaret.

Antal besøg: 612