PRISM og NEDERKUGLE til lysekrone, 30 stk, krystal, barokmodel. Første halvdel af det 20. århundrede.
283782. PRISM og NEDERKUGLE til lysekrone, 30 stk, krystal, barokmodel. Første halvdel af det 20. århundrede.
Cognacfarvet krystal med facetteret indretning.
16 dråbeformede Wachtel-prismer, længde 7,5 cm 12 stjerneformede prismer, diameter 3,2 cm.
1 nederste kugle, længde med glasperle, total længde 7,5 cm.
Brugsslitage, et dråbeformet prisme med et Kantstødt i den nederste kant, enkelte stjerner med et mikro-hak på forageren.