Service i porcelæn og forgyldt metal, århundredeskiftet 1900. Garnituret består af et bordur med rund urskive i porcelæn og dekoration af polykrome malede blomster, den øverste del af uret understøttet af 4 søjler med kapitæler og kronet med urne og flankerende putto, anden dekoration af elegante musikere, urnerne med rig udsmykning i form af elegant mand og kvinde. Urhøjde 54 cm uden fod, urner 39 cm uden fod.
Brugsslitage. Urets funktion er ikke testet og coveret er ikke originalt. Urets piedestal mangler sin porcelænsdekoration på fronten og urskiven mangler sit glas. En sokkel med reparation.