BENJAMIN WILLIAMS LEADER. Maleri, Strand, 1895.

2830206. BENJAMIN WILLIAMS LEADER. Maleri, Strand, 1895.

Benjamin Williams Leader (1831-1923), maleri, 1895, olie på lærred. Afbildning af et klitlandskab med hav og fire personer, signeret og dateret nederst til venstre og med kunstnerens navn på en etiket på bagsiden, 42x74cm (60x91cm).

Craquelure, let foxing på bagsiden. Maleriet er for nylig blevet professionelt restaureret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 715