ARMBÅND og RING, 925 sterling sølv, bjergkrystal og rød sten, ALTON, Falköping og sandsynligvis Taxco, Mexico. Midten af det 20. århundrede. Samlet vægt 33 gram.
282714. ARMBÅND og RING, 925 sterling sølv, bjergkrystal og rød sten, ALTON, Falköping og sandsynligvis Taxco, Mexico. Midten af det 20. århundrede. Samlet vægt 33 gram.
Armbånd med rød sten, diameter ca. 6,7 cm, spænde 3,5 x 2 cm. Stemplet "MEX 925" og utydeligt stempel.
Ring med bjergkrystal, Alton, størrelse ca. 19 mm, justerbar.
Brugsslitage, ring med uregelmæssig form og let mørklagt sølv.