280939. VÆGUR med perlemorsdekoration, urværk fra Linderoth, begyndelsen af 1900-tallet.
Stort vægur med trææske med bronzeret stel og indlæg af perlemor i indretningen. Hvid urskive mærket Linderoth Stockholm.
To nøgler medfølger.
Højde 73 cm. Bredde 63 cm.
Beskadiget pap på urskive Ridser og tør revne på skuffe Revne i bronzeret ramme Ikke funktionstestet Pletter Brugsslitage.