Urne med grøn og brun glasur, højde 20 cm Fad med grøn glasur, diameter 30 cm Signeret Hallstone, Kvidinge 1949, Skåne keramik Fad med lys glasur, diameter 30 cm Stemplet E Lindkvist, Kvidinge Skål, diameter 25 cm Signeret Törngren, Falkenberg, signatur krydsede S og T Sven Törngren 1940-1969 Törngrens Krukmakeri 1798-2014.
Tilstand Hallsten tønde med glasurudfald Urne med kalkaflejringer i bunden.