UMBERTO GIANNI. Tilskrevet. "NAPOLS Bugt, FIN GOUACHE-MALERI, 1800-tallet".
279789. UMBERTO GIANNI. Tilskrevet. "NAPOLS Bugt, FIN GOUACHE-MALERI, 1800-tallet".
Umberto Gianni, aktiv i det 19. og begyndelsen af det 20. århundrede. Fin akvarel af kystbyen Napoli om sommeren. Byens silhuet kan ses over en stenbro, nogle sejlbåde bevæger sig på vandet, folk står i skyggen og solen på muren og fortovet. Samlerbar italiensk gouache fra omkring 1890 i passende kvalitet, ramme 53,5 x 36,5 cm.