279469. SKULPTUR, træ, Madonna med "lang hals".
Skulptur fra det 21. århundrede af Franz Barthels træskærerværksted i Oberammergau. Tilskrivningen til Franz Barthels er dokumenteret på et klistermærke under basen. Madonnaen med Jesusbarnet i armene er 59 cm høj og 16,6 cm bred. Den er polykrom og har små materialerelaterede revner og enkelte farveslitage.
Det er et smukt billedhuggerværk og velegnet til samlere.
Mål: højde x bredde i cm 59 x 16,6.
Delvis små materialerelaterede revner og let farveslitage.