279316. SERVICEDELE, 55 stk, Stig Lindberg, "Dart", Gustavsberg.
Håndmalet stentøj tåler ovn og opvaskemaskine. VDN mærket.
Bund mærket Gustavsberg, Dart.
12 middagstallerkener, diameter 24 cm.
12 dybe tallerkener, diameter 20 cm.
11 stk tallerkener, diameter 19,5 cm.
12 kaffeskåle, diameter 13 cm.
8 kaffekopper, højde 6 cm.
Brugsslitage Produktionsfejl Svage knitrende ridser Ridser.