REPLICA, AKM (Automatic Carbine Modified).

2792777. REPLICA, AKM (Automatic Carbine Modified).

En kopi af en AKM (Automatkarbin Modified) er baseret på den klassiske AK-47 Kalashnikov, men har en mere lige numse for at forhindre rekyl, når der skydes automatisk ild med våbnet.
Våbnet er blevet fremstillet siden 1959 af bl.a. fabrikken Izhmash osv. Kaliberen er 7,62 x 39.
Replikaen er lavet af metal og træ og kan skilles ad ligesom dens rigtige modstykke.
Magasinet mangler en patrondriver.
Dette er en replika og kan ikke ombygges til et fungerende våben.
Længde ca 89 cm.

Brugt Brugsslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde ca 89 cm.

Brugt Brugsslitage.

Antal besøg: 1.600