276529. GUNGHÄST, Gemla Leksaksfabrik, Stockholm, første halvdel af det 20. århundrede.
Brunmalet, sadel i træ og læder, lædertøjle, man og hale af hestehår.
Totallængde 130, bredde 42, højde 86 cm.
Brugsslitage, lejlighedsvis malingstab, revner og mærker.