2759348. FLINT LÅSEKASTER, Barion, Tyskland, begyndelsen af det 18. århundrede.
Flintlås udsmider mærke "BARION" på låsen. Sandsynligvis tysk/bøhmisk kulturområde, begyndelsen af 1700-tallet.
Stof i udskåret valnød, beslag i messing, kraftig ottekantet tønde med klare riller. Velfungerende lås.
Længde ca 107 cm. Kaliber cirka 16 mm.
Have på.