CHINA. "KRAV MED LOTUS, SKÅL, ÆG KANDE I SELADON GLASUR".
274993. CHINA. "KRAV MED LOTUS, SKÅL, ÆG KANDE I SELADON GLASUR".
Tredelt samling af asiatisk keramik, asiatisk porcelæn med celadon glasur. Skårene ligner porcelæn, potten er lidt revnet. Skålen med en lotusblomst på bagsiden og et motiv indeni, den lille skål med en stejl væg. Glasuren ender kun ved kraven, rent udformet på bundringen. Dateres til det 20. århundrede. Kandens højde og stativ 22 & 6 cm, skålens diameter og højden 15 x 6,5 cm, skålens diameter og højden 10,5 x 5,5 cm.