274975. HALSKÆDE, sølv delvist forgyldt med rødt og grønt glasflux, Gustaf Wilhelm Nordström, Växjö 1842. Samlet vægt ca. 92,2 g.
Længde 40 cm. Rosenslebne sten. Filigran dekoration. Hjerteformet forgyldt vedhæng i kæde. Skjult brystlås.
Brugsslitage. Senere reparationer. De fleste små buler på bagsiden af låsen. Hul ved brochestiftens ene beslag.