DANMARK - STILSIGT SØLVBESKYTTET KAFFE- & TE-SÆT, COHR.
2744140. DANMARK - STILSIGT SØLVBESKYTTET KAFFE- & TE-SÆT, COHR.
Et firedelt sølvbelagt sæt designet af Hans Bunde for Cohr, bestående af en kaffekande (20 cm høj), tekande (15,5 cm høj), sukkerskål med låg og mælkekande, med sortfarvede hanke og endestykker. Stemplet til basen 'Danmark, Cohr'. (4).
Enkelte mærker og ridser på steder, tud på kaffekande let bulet ud af form (mindre), lidt slid på bunden.