ALBERT ENGSTRÖM. "Halsen".

ALBERT ENGSTRÖM. "Halsen".
2741989. ALBERT ENGSTRÖM. "Halsen".

Akvarel på papir, 34 x 48,5 cm. Signeret Albert Engström Fra Modigs katalog: "Albert Engström beskrives af mange som maleren af vand og sne. Læg mærke til halsen i strømmen. Sådan så Alberts Hals ud i flere værker." UDSTILLET Grisslehamn, 2020 NK villa i Nyköping, 2020 LITTERATUR Göran Modig: "Albert Engström- 150 værker", 2022, katalognr. 55.

Ikke undersøgt uden for rammen.
For yderligere information, kontakt venligst amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Albert Engström - a collection

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Albert Engström (1869–1940)

Tema

Antal besøg: 3.920