OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.

OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.
2737888. OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.

Litografi
Signeret og nummereret 84/250
90x63 cm

Olivier Debré (1920-1999) var en fremtrædende fransk maler kendt for sit bidrag til abstrakt kunst. Født i Paris til en familie af kunstnere begyndte Debré at male i en ung alder og udviklede en karakteristisk stil præget af den udtryksfulde brug af farve og bevægelser. Påvirket af abstrakt ekspressionisme og informalistisk kunst er hans arbejde præget af store lærreder, hvor maling påføres i brede penselstrøg og energiske bevægelser. I løbet af sin karriere eksperimenterede han med en række teknikker og materialer, herunder olie, akryl og blandede medier. Ud over sit billedværk vovede Debré sig også ind i skulptur og design af offentlige monumenter. Hans stemningsfulde stil og intuitive tilgang til kunst gør ham til en fremtrædende figur i det 20. århundredes franske kunstscene.

Lavet til „Olympic Centennial Suite“ og udgivet af Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona i 1992. Referencebibliografi: Bibliografi: M. Basso og C. Durán-Basté, „Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres“, Lausanne, Musée Olympique, 1994; „Suite Olympic Centennial: moderne grafisk arbejde“, Malaga, Provinsrådet i Malaga, Institut for Kultur og Uddannelse, 1997.

I god stand.

Nej, betales af sælger

Få foretaget en gratis vurdering!

Litografi
Signeret og nummereret 84/250
90x63 cm

I god stand.

Nej, betales af sælger

Antal besøg: 204