2734038. ottomanske. Flintlock pistol med pudderhorn.
Osmannisk flintlåspistol med sølvbelagte beslag.
Pibe med sølvindlæg. Stemplet og ladestangen skåret i ét stykke. Pulverhornet er lavet af læder, korken er lavet af kobber med en ståltrådskæde. Pistol = 30 cm.