272005. GUSTAV III. Udnævnelse af Carl Gustaf Winbladh til førsteadjudant, 1776.
Dokument med Gustav III underskrift. Udnævnelse af Carl Gustaf Winbladh til premieradjudant ved Gripsholms Compagnie efter råd fra generalmajor baron Sigroth. Modsigneret af GV Carlson. Navne der forekommer er Leonard Adolph Rehnstrahl. Dokumentet er også stemplet.
Gulnede blade, bladene har spor efter at være blevet foldet og teksten læses ikke i sin helhed.