271303. LYS, et par, gustaviansk stil, Västerås, 1842.
Tilspidset form på firkantet fodplade med gennembrudt gitterkant, kuglefødder, urneformede velafrundede lysrør. Højde ca 24,5 cm.
Herkomst: større bliksamling.
Slitage, let manchet med skader, stødmærker, ridser.