2711328. JEZAIL, med Brown Besslås, Afghanistan.
En afghansk flintlåsmusket med britisk lås fra en Brown Bess-musket.
Våbnet er en såkaldt Jezail.
Længden er cirka 143 cm, mekanismen er dekoreret med den britiske løve og tallet "5" under en krone. En messingplade løber langs den forreste del af tønden, og tønden og stokken har otte messingringe med dekorationer på nogle.
Stemplet bærer også spor af dekoration.
Ladestikket er der stadig.
Den let koniske tønde er glat boret og har en kaliber på 17 mm. Aftrækkeren mangler en fjederclips og stempelhalsen er revnet.
En våbenbælte er tilgængelig.
Stempelhalsen er revnet, se billederne.
Mekanismen er stiv, men kan spændes.
Våbnet er en såkaldt Jezail.
Ladestikket er der stadig.
En våbenbælte er tilgængelig.