Nummer otte fra "Deception island, Antarctica." Signeret med blyant i øverste højre hjørne.
Købt ved åbningen på Öckerö bibliotek, 1996.
Motiv af forpost i Antarktis med tekst i blyant på højre y-akse.
Billedmål 74 x 105 cm.
Han skildrer naturen, rydninger og bjerge, det affolkede landskab med dets øde tankstationer, million-dollar programblokke, værelser fyldt med bøger. Øde landskaber, ejendomme og biblioteker, som vi seere står over for. Akvarelpapir fyldt med sorg og en ofte tavs melankoli. Men han fanger også himlen og fuglene i flugt eller dem, der satte sig et øjeblik, og solen, der sidder fast på en facade på vej ned en sensommerdag. Lars Lerin selv er sværere at fange. Han er først og fremmest kunstner, men også forfatter, populærkulturel personlighed, tv-vært og æresdoktor. Flere priser, herunder August-prisen og royal Litteris et Artibus.
Lars Lerin voksede op i arbejderbyen Munkfors i Värmland, men blev uddannet på Gerleborgsskolan i Bohuslän og derefter på Valand Kunstakademi. I flere år var han aktiv i Lofoten, men flyttede tilbage til Värmland i 2000. Fem år senere blev en permanent Lars Lerin-udstilling indviet i Munkfors. Denne blev flyttet til Sandgrund i Karlstad, hvor et nyt museum, Sandgrund Lars Lerin, slog dørene op i 2012. Han har også udstillet på en lang række museer og gallerier gennem årene. Udstillingen "Arkiv" viste et 24 meter langt maleri, der forestillede opstillede bogreoler, hvor bøger var fyldt med mere institutionelle arkivkasser og ringbind.
På Stockholms Auktionsverk Göteborg møder vi nu to af Lars Lerins akvareller skabt i 1990'erne. De kan i dag betragtes relativt tidligt, selvom han allerede dengang havde en bemærkelsesværdig mængde soloudstillinger bag sig. I det imposante værk "Deception island, Antarctica" ser vi både den store himmel, håndledskraft og på samme tid med perfektion gengivet af kunstneren. De hvide skychok glider hen over det isolerede miljø, hvor en gammel flyvemaskine står og ruster væk.
Ikke undersøgt uden for rammen. Slip ind i rammen nederst til venstre.
Billedmål 74 x 105 cm.