OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.

OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.
2704557. OLIVIER DEBRÉ. Unavngivet.

Litografi
Signeret og nummereret 43/250
90x63 cm

Olivier Debré (1920-1999) var en indflydelsesrig fransk maler forbundet med den abstrakte kunstbevægelse. Han blev født i Frankrig til en familie af kunstnere og begyndte sin karriere som arkitekt, men viet sig snart helt til maleri. Debré udviklede en karakteristisk stil, der understregede den dristige brug af farve og form, kendetegnet ved gesturale penselstrøg og store områder med levende farver. Hans værker fremkaldte imaginære landskaber og følelsesmæssige tilstande og udforskede forholdet mellem maleri og menneskelig oplevelse. Gennem hele sin karriere eksperimenterede han med en række teknikker og medier, fra akvareller til monumentale vægmalerier. Debré var også en produktiv forfatter om kunst og en lidenskabelig forsvarer af samtidskunst. Hans arv lever videre som en af de store eksponenter for fransk abstrakt ekspressionisme fra det 20. århundrede.

Lavet til „Olympic Centennial Suite“ og udgivet af Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona i 1992. Referencebibliografi: Bibliografi: M. Basso og C. Durán-Basté, „Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres“, Lausanne, Musée Olympique, 1994; „Suite Olympic Centennial: moderne grafisk arbejde“, Malaga, Provinsrådet i Malaga, Institut for Kultur og Uddannelse, 1997.

Let skade i nederste venstre hjørne.

Nej, betales af sælger

Få foretaget en gratis vurdering!

Litografi
Signeret og nummereret 43/250
90x63 cm

Nej, betales af sælger

Antal besøg: 253