JULIO POMAR. Unavngivet.

JULIO POMAR. Unavngivet.
2702170. JULIO POMAR. Unavngivet.

Litografi
Signeret
90x63 cm

Julio Pomar (1926-2018) var en fremtrædende portugisisk maler kendt for sin ekspressionistiske stil og sin udforskning af sociale og politiske spørgsmål. Pomar blev født i Lissabon og studerede på Lissabon School of Fine Arts og udviklede en karakteristisk stil, der kombinerede elementer af ekspressionisme og surrealisme. Hans arbejde er kendetegnet ved den dristige brug af farve og energisk penselarbejde, der skaber levende og følelsesmæssige billeder, der afspejler intensiteten af hans kunstneriske vision. Gennem hele sin karriere udforskede han en bred vifte af emner, fra portrætter til bylandskaber og scener fra hverdagen, med en akut følsomhed over for sociale uretfærdigheder og politiske spændinger. Pomar vovede sig også ind i skulptur og keramik og demonstrerede sin kunstneriske alsidighed. Hans arv lever videre som en af Portugals mest indflydelsesrige kunstnere i det 20. århundrede.

Lavet til „Olympic Centennial Suite“ og udgivet af Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona i 1992. Referencebibliografi: Bibliografi: M. Basso og C. Durán-Basté, „Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres“, Lausanne, Musée Olympique, 1994; „Suite Olympic Centennial: moderne grafisk arbejde“, Málaga, Provinsrådet i Malaga, Institut for Kultur og Uddannelse, 1997.

I god stand.

Nej, betales af sælger

Få foretaget en gratis vurdering!

Litografi
Signeret
90x63 cm

I god stand.

Nej, betales af sælger

Antal besøg: 249