GERDA AHLM. Olie på Panel, signeret.

2696436. GERDA AHLM. Olie på Panel, signeret.

Nautisk motiv.
Billedstørrelse 22 x 29 cm.

Gerda Maria Ahlm blev født 24. maj 1869 i Västerås og døde i 1956 i Chicago. Gerda Ahlm har hovedsageligt malet og ætset kvindefigurer og landskaber. Efter at hun emigrerede til USA i 1903, arbejdede hun som kunstner og succesfuld kunstkonservator.

Almindelig Overfladeslitage.

Tema

Female artists and designers

Få foretaget en gratis vurdering!

Nautisk motiv.
Billedstørrelse 22 x 29 cm.

Almindelig Overfladeslitage.

Tema

Female artists and designers

Antal besøg: 1.488