2693348. J.R.R TOLKIEN. Sagaen om Ringen, i den første svenske udgave 1959-61 3 bind, Gebers förlag AB.
TOLKIEN, JOHN RONALD REUEL. Ringenes Herre - De to Tårnes Herre - Ringenes Herre. Uppsala, Gebers, 1959-61, .250 x 160 mm, 483; 407; 378 s.
Aldersrelateret slitage.
Slidte originale stofryg med sværtede topsnit og indbundne foromslag. Mangler beskyttelsesdæksel.
3 bind.