2664025. EN REPRODUKTIONSKYSTE PÅ BRYSTE.
I stil med en kiste på kiste fra det tidlige 20. århundrede, med messinghåndtag, indeholdende 5 skuffer og dekoreret med perler. Makers label viser, at den er af amerikansk fremstilling i ægte mahogni. Højde 135cm x Længde 93cm x Dybde 52cm.
Almindelig slitage, med tegn på skader og buler i træet. Skuffer fungerer problemfrit, kunne gøre med en rengøring.