WILLIAM JAMES MULLER (1812-1845). MAPLEDURHAM MØLLEN.

2657918. WILLIAM JAMES MULLER (1812-1845). MAPLEDURHAM MØLLEN.

akvarel, 33,5 cm x 48 cm, i forgyldt montering og tidstypisk forgyldt gesso-ramme, 57,5 x 71 cm samlet, rammen mærket 'Mapledurham Mill - W. Muller' ***Indskrevet på gamle etiketter verso ***Fra en gammel engelsk familie Kollektion.

falmet, mest iøjnefaldende til højre side, snavs bag glas, ramme, senere guldmalet og med talrige skader og tab.

Få foretaget en gratis vurdering!

Rushbrooks Auctioneers
Antal besøg: 314