WILLIAM JAMES MULLER (1812-1845). MAPLEDURHAM MØLLEN.
2657918. WILLIAM JAMES MULLER (1812-1845). MAPLEDURHAM MØLLEN.
akvarel, 33,5 cm x 48 cm, i forgyldt montering og tidstypisk forgyldt gesso-ramme, 57,5 x 71 cm samlet, rammen mærket 'Mapledurham Mill - W. Muller' ***Indskrevet på gamle etiketter verso ***Fra en gammel engelsk familie Kollektion.
falmet, mest iøjnefaldende til højre side, snavs bag glas, ramme, senere guldmalet og med talrige skader og tab.