2654384. HEINRICH BERGER. maleri, landskab.
Heinrich Berger (f. 1898), maleri, landskab, olie på lærred. Repræsentation af et sensommerlandskab med en landlig ejendom og en gruppe mennesker i forgrunden, signeret nederst til venstre, 79x95 (58x79cm).
Isoleret højre halvdel af billedet med minimal rævning og ridser.