PORCELÆNSBILLEDE Rosenthal, 2. Halvdelen af det 20. århundrede.
265075. PORCELÆNSBILLEDE Rosenthal, 2. Halvdelen af det 20. århundrede.
Stemplet med rødt på bagsiden: Rosenthal Tyskland, Einsiedler von S. Koninck 1609-1659 Staatsgalerie Stuttgart.
Scene malet på forsiden med en eremit, der studerer Bibelen baseret på Salomon Konincks "Eremiten" i Old Masters Billedgalleri i Dresden.
I en træramme med brun glasur og guldrocailler.
højde 44 cm; Bredde 38,5 cm.
højde 44 cm; Bredde 38,5 cm.