EDVIN ÖHRSTRÖM. VASE, ARIEL, I UUSÆDLIG FARVE, ORREFORS, DATERET 1945, NUMMERET 344.

2636896. EDVIN ÖHRSTRÖM. VASE, ARIEL, I UUSÆDLIG FARVE, ORREFORS, DATERET 1945, NUMMERET 344.

Håndsigneret, dekor i metallic grøn og rød og grå. Højde 19 cm.
Ifølge arkivet på glasmuseet i Växjö blev dette eksemplar solgt til NK for 150 SEK i 1945.

Bundslid. Mindre ridser.

Kunstner/designer

Edvin Öhrström (1906–1994)

Tema

Art glass

Få foretaget en gratis vurdering!

Bundslid. Mindre ridser.

Kunstner/designer

Edvin Öhrström (1906–1994)

Tema

Art glass

Antal besøg: 2.148