262780. GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Havn med sejlbåde og solbeskinnede huse. Olie på lærred, signeret.
55 x 65 cm.
Herkomst Kunstnerens familie.
Udstillinger Gustave Alberts Mindeudstilling Eskilstuna Kunstmuseum 1955-56, nr. 59.
Gustave Alberts Mindeudstilling Eskilstuna Kunstmuseum 1995-96, nr. 18.
Gustave Alberts mindeudstilling, Central Finland Museum 26. april - 2. juni 1996.
Gustave Alberts mindeudstilling, Prins Eugene Waldemarsudde, Stockholm 13. juni-18. august 1996.
55 x 65 cm.
Herkomst Kunstnerens familie.