UKENDT KUNSTNER, skulptur, "Augustus fra Prima Porta".

2622824. UKENDT KUNSTNER, skulptur, "Augustus fra Prima Porta".

Patineret metal. Marmor sokkel. Højde 39,5 cm.
Den gamle marmorskulptur, der forestiller Augustus Cæsar, blev gravet frem i 1863 i Livias villa i Prima Porta nær Rom. Augustus Cæsars kone, Livia Drusilla, boede i huset efter hans død.

Aldersrelateret slitage. Mangler stangen.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 682